Cabro Group

اشتباهات رایج تعمیرات گیربکس در ایران

در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۹۵ شرکت کابرو با حضور بیش از ۵۰ نفر از مدیران ارشد صنایع معدنی کشور اقدام به رونمایی از پروژه تحقیقاتی خود در زمینه اشتباهات رایج در تعمیرات گیربکس در ایران نمود که در این متن خلاصه ای از مطالب ارائه شده در این سمینار ارائه میگردد.

دریافت مقاله PDF


عوامل مهم در کیفیت گیربکس

اگر بخواهیم فارق از وسعت کارخانه، برند و ملیت شرکتهای گیربکس ساز، معیار یا خط کشی داشته باشیم که بر اساس آن بتوانیم گیربکس سازان مختلف دنیا را بر اساس آن بررسی و رتبه بندی کنیم باید بدانیم عوامل مهم در کیفیت یک گیربکس چیست. در این مقاله به بررسی این عوامل که شامل تکنولوژی طراحی و ساخت، مواد اولیه، عملیات حرارتی، پرداخت نهایی (سنگ زنی)، کنترل کیفی و قطعات استاندارد میباشد پرداخته شده و تک تک آنها به اختصار مورد بررسی قرار گرفته است. لذا چنانچه واحدهای مهندسی خرید یا بررسی منابع به این عوامل اشراف پیدا کنند و بتوانند به دقت تک تک این عوامل را در خصوص هر گیربکس ساز بررسی و مدارک و شواهد آن را گرداوری نمایند میتوان در ماتریسهای تصمیم گیری خرید، بهترین گزینه موجود را از نظر فنی و مالی انتخاب نمود.

دریافت مقاله PDF


اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب صحیح گیربکس

برای انتخاب صحیح گیربکس، سازنده گیربکس نیاز به اطلاعاتی دارد که فقدان این اطلاعات میتواند در کارکرد بدون مشکل گیربکس تأثیر گذار باشد. اطلاعاتی از قبیل کاربرد، توان نامی ورودی، نوع محرک ورودی، دور ورودی، نسبت تبدیل، حداقل و حداکثر دمای محیط، تعداد استارت و استوپ و تجهیزات مورد نیاز متعلقه از قبیل درایو کمکی دور آرام، بک استوپ، سیستم روغنکاری اجباری و … و همچنین نقشه های گیربکس فعلی (در مواردی که هدف از انتخاب جایگزینی با گیربکس موجود است) همگی در انتخاب صحیح گیربکس سازی تأثیرگذار است. در این مقاله به بررسی تک تک این موارد و اهمیت آنها پرداخته میشود. لذا در صورتیکه مصرف کننده، طراح خط تولید و سازنده گیربکس بتوانند درک مناسبی از هر کدام از این مفاهیم داشته و در عین حال نسبت به انتقال اطلاعات صحیح اقدام نمایند، در نهایت گیربکس ساز میتواند بهترین انتخاب مناسب را انجام داده و پیشنهاد نماید.

دریافت مقاله PDF


مدیریت خرید قطعات یدکی گیربکس

تدوین و اجرای یک استراتژی مدون برای تأمین قطعات یدکی گیربکسهای صنعتی شرط لازم برای اقدام موثر و کارآمد در زمان خرابی گیربکسها میباشد. برای تدوین یک استراتژی موثر لازم است معیارهای مناسبی انتخاب گردد تا مشخص شود کی، چگونه، چه قطعاتی و از چه منبعی خرید صورت پذیرد باید برخی مفاهیم پاسخ و ارزش دهی گردد. در این مقاله سعی شده است بر اساس بررسی بیش از ۱۰۰۰ پرونده از سوابق فروش و یا مناقصات و استعلامهای شرکتهای بزرگ صنایع سنگین کشور به بررسی و ارائه راهکاری جهت بهینه سازی استراتژیهای تأمین قطعات یدکی گیربکسهای سایز متوسط و بزرگ پرداخته شود. بدین ترتیب شرکتها میتوانند با برنامه ریزی موثر و دقیقتر به مقابله با شکست قطعات مختلف رفته و این اطمینان حاصل گردد که تعمیرات به دلیل روند خرید و تأمین قطعات طولانی و یا غیر موثر نخواهد گردید.

دریافت مقاله PDF


روانکاری و نگهداری بیرینگ ها درگیربکس های صنعتی

در هر کجا که قطعات، شامل چرخدنده ها و بلبرینگ ها و یا سطوحی که نسبت به یکدیگر حرکت نسبی دارند، نیاز به روانکاری، جهت ایجاد فیلم روغن بین این سطوح و قطعات الزامی می گردد. عدم روانکاری صحیح ماشین آلات باعث کاهش راندمان، تماس فلز با فلز، فرسایش، بالا بردن هزینه های نگهداری و تعمیرات و همچنین مصرف انرژی بالا تر در دید کلان را بدنبال خواهد داشت. در این مقاله خواص روغن های صنعتی و گریس و روش های مختلف روانکاری و مزایا و معایب آن مطرح و مقایسه می گردد و توصیه های مناسبی جهت مونتاژ بلبرینگ ها ، نوع تلرانس های لازم جهت ساخت قطعات،همچنین ماکزیمم لقی محوری جهت مونتاژ بلبرینگ های مخروطی، ارائه گردیده است.

دریافت مقاله PDF


مروری بر انواع گیربکسهای صنعتی

گیربکس های صنعتی که کار انتقال قدرت را در صنایع مختلف انجام می دهند، شامل انواع مختلفی اند که در این مقاله ما به تعریف انواع چرخ دنده در گیربکس های صنعتی پرداخته ایم. این انواع شامل: چرخ دنده های ساده،مارپیچ،جناغی،خورشیدی،مخروطی،حلزونی میشوند.

دریافت مقاله PDF


علل خرابی بلبرینگ ها در گیربکس های صنعتی

معمولا هر بلبرینگ از ۴ قسمت تشکیل می شود :۱.رینگ داخلی ۲.رینگ خارجی ۳.قفسه ی بلبرینگ ۴. ساچمه ها
متریال رینگ داخلی و رینگ خارجی و ساچمه ها از فولاد های آلیاژی مخصوص که بعد از ماشین کاری تحت عملیات حرارتی قرار می گیرد و در نهایت عملیات سنگ زنی بر روی آن انجام می گیرد. نام گذاری تیپ های مختلف بلبرینگ ها بر مبنای فرم و شکل ساچمه ها طبقه بندی می شود.

دریافت مقاله PDF


آنچه از فولادها باید بدانیم

در این مقاله ابتدا تاریخچه کشف آهن را در دنیا مورد بررسی قرار می دهیم ، سپس به نقش کربن در فولاد ها و ساختار های متالوژیکی فولاد اشاره می گردد. همچنین فولاد های مناسب جهت ساخت چرخ دنده های گیربکس های صنعتی معرفی می گردند و در خاتمه روش های مختلف عملیات حرارتی که مناسب برای چرخ دنده ها می باشد به صورت مختصر بررسی میگردد.

دریافت مقاله PDF